لنز های پروتکشن لیزر فایبر بی کیفیت و ارزان نخر…!!!

صفر تا صدِ دستگاه های لیزر فایبر تمیز کننده
دی ۲۹, ۱۴۰۱
لنز پروتکت برش لیزر فایبر

لنز پروتکت برش لیزر فایبر

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی لنز های پروتکشن لیزر فایبر استفاده شده در هد های برش، قطعاتی مصرفی هستند، چرا باید هزینه های بیشتر برای خریدن یک لنز با کیفیت کرد. در این مقاله بصورت کامل جواب این سوال را بررسی خواهیم کرد.

چرا نباید از لنز های پروتکشن لیزر فایبر با کیفیت پایین و ارزان برای هد (کَلِگی)  استفاده کرد؟

هد های برش دستگاه برش لیزری در محیط های صنعتی و آلوده استفاده می شود، بنابراین برای محافظت از مسیر نوری داخلی و اجزای هسته، به ویژه قطعات گران قیمت مانند کولیماتور و لنز فوکوس، هد برش با لنز های محافظ بالایی و پایینی تجهیز می شود.

گرد و غبار و پاشش تولید شده بر روی سطح قطعه کار در فرآیند برش، در صورت ورود  به لنز فوکوس و هد برش، آسیب جدی به لنز فوکوس وارد می کند و لنز محافظ پایینی هم می تواند این گرد و غبار و پاشش را مسدود کرده و محبوس کند.

تمیزی لنز محافظ مستقیماً بر عملکرد پردازش و کیفیت محصول نهایی دستگاه برش لیزر فایبر تأثیر می گذارد.

اگر لنز کثیف باشد نه تنها اثر برش و کارایی آن تحت تاثیر قرار می گیرد، بلکه قسمت های داخلی هد برش و نازل خروجی لیزر نیز می سوزد.

بنابراین ابتدا باید از لنزهای محافظ با متریال خوب، عبور نور بالا و ضریب انبساط حرارتی پایین استفاده کرد. هنگامی که لنز در حین پردازش کثیف است، نیاز به تمیز کردن یا تعویض دارد.

لنز محافظ برش لیزر فایبر فلزات

لنز های پروتکشن لیزر فایبر

در فرآیند تولید لنزهای محافظ، الزامات فرآیندی خاصی وجود دارد.

الزامات پردازش متفاوتی از انتخاب مواد پایه، دقت پردازش، عیوب سطح، پوشش، پایداری، خواص مکانیکی (وزن مخصوص، شکنندگی، استحکام کششی، مقاومت فشاری، سختی) وجود دارد. تنها پس از بازرسی دقیق کیفیت لنز ها،  می توان محصولات نهایی را به بازار عرضه کرد. لنز های که در فرآیند تولید، از کیفیت لازم برخوردار نباشند، با قرار گرفتن در شرایطی همچون عبور نور ضعیف، مقاومت در برابر حرارت، شکستن آسان و عدم تحمل نفوذ لیزر دچار ترکیدن و شکستن می شود.

به شما همراهان گرامی شدیدا توصیه می شود که لنز ها و قطعات مصرفی دستگاه برش لیزر را، حتما از شرکت سازنده دستگاه و یا شرکت های معتبر ، تهیه کنید.

ذرات معلق ورودی به هد برش لنز و کل هد برش را آلوده می کنند و در نتیجه به اجزای مختلف هد، که اکثرا ارزش نسبتا بالایی دارند، از جمله لنز فوکوس و سنسور آسیب می رساند. با صرف هزینه ای معادل ۲ درصد یک هد برش لیزر فایبر، بابت تامین و نگهداری لنز ها، میتوانید از ضررهای بیشتری که لنز فرسوده به شما تحمیل میکند، جلوگیری کنید.

اثرات نامطلوب لنزهای محافظ بی کیفیت

تغییر فوکوس هد برش

کیفیت پایین لنز محافظ باعث افزایش جذب لیزر می شود. پس از تابش مداوم برای مدت طولانی، دما افزایش می یابد و تغییر شکل حرارتی ایجاد می کند که باعث اثر لنز حرارتی می شود و منجر به انحراف فوکوس هد برش می شود.

هرچه قدرت و پردازش مواد با انعکاس بالا بیشتر باشد، انبساط حرارتی عنصر نوری سریعتر، لنز حرارتی آشکارتر است.

۱) هنگام برش فولاد ضد زنگ، انحراف فوکوس لنز ، باعث برش کم کیفیت شده و اثر مطلوب را نخواهد داشت.

۲) هنگام برش فولاد کربنی،لنز معیوب باعث سرباره بیشتر و بیشتر در نازل خروجی می شود و حتی نمی تواند عملیات برش را انجام دهد

نقطه سوخته در لنز پروتکت / سوختگی

اگر لنز محافظ پروتکت، کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد، با عبور پرتور لیزر به مرور زمان منجر به ایجاد نقطه سوخته در لنز میشود. با افزایش توان سورس ها، اهمیت این موضوع افزایش پیدا میکند، چرا که خسارت آن زیانبار تر خواهد بود

تاثیر کیفیت لنز پروتکت در برش لیزر فایبر

نقطه سوخته در لنز پروتکت لیزر فایبر در اثر کیفیت پایین لنز

نقطه سوخته در  لنز فوکوس

اگر سوختگی آینه پروتکت به موقع پیدا نشود، پردازش نور مداوم باعث تولید گرد و غبار ذرات می شود که اجزای نصب، حلقه آب بندی و سطح زیرین آینه فوکوس را آلوده می کند و باعث ایجاد نقطه سوخته  در سطح لنز فوکوس می شود.

دقت داشته باشید، تمیز کردن عمیق و جایگزینی کل مجموعه اجزای نصب و ماژول لنز فوکوس ضروری است.

نقطه سوخته در لنز فوکوس هد برش لیزر فایبر

نقطه سوخته در لنز فوکوس هد برش لیزر فایبر

فرسودگی نازل خروجی لیزر

هنگامی که لنز محافظ پروتکت سوخته شد، ماژول کولیماتور و لنز فوکوس در هد  برش  لیزر فایبر به راحتی تحت تأثیر قدرت فوق العاده بالا می‌سوزند. در جدی ترین حالت، زمانی که عناصر نوری داخلی سر برش آسیب ببیند، مسیر نوری غیرعادی خواهد بود و نور برگشتی باعث گرم شدن غیرعادی قطعه پنجره نازل  لیزر فایبر و در نهایت سوختن QBH  یا کریستال LOE  می شود. بنابراین، کل نازل لیزر باید تعویض شود.

سوختگی نازل پرتو خروجی لیزر فایبر

سوختگی نازل پرتو خروجی لیزر فایبر

جمع بندی

پس در مجموع، شاید برای تهیه یک لنز کم کیفیت در ابتدا نیازی به صرف هزینه بسیار نباشد، اما مشکلات و زیان های جبران ناپذیری که بعدا ایجاد می شود، استفاده از این لنز ها را غیر قابل توجیه میکند. شرکت سامانه های دقیق نوین افراز(CNC سازان)، در بخش خدمات پس از فروش با ارائه بهترین کیفیت لنز های مصرفی و در عین حال پایین ترین قیمت بازار، خیال شما را از آسیب های جدی که بعهد ها ممکن است با آن مواجه شوید، راحت میکند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *