۱۰ فاکتور موثر در افزایش سرعت و دوام دستگاه سی ان سی برش آهن پلاسما

کلمه ی CNC مخفف Computer Numercial Control است. در نتیجه دستکاه های CNC به ماشین هایی گفته می شود که توانایی کنترل عددی دارند
CNC چیست ؟!
مهر ۲۱, ۱۳۹۹
راهنمای پروسه برش پلاسما در تولید قطعات
برش پلاسما
مهر ۲۱, ۱۳۹۹
پلاسما + +افزایش سرعت پلاسما + افزایش دوام پلاسمادستگاه پلاسما + تورچ +مبز برش پلاسما +افزایش طول عمر پلاسما +عیوب زایج در پلاسما + ایراد های برش پلاسما + کیفیت برش پلاسما + سی ان سی پلاسما + دستگاه برش هواگاز و پلاسما cnc + برش پلاسما cnc + cnc پلاسما + مشخصات فنی دستگاه برش پلاسما + برشکاری پلاسما + plasma + plasma cut + plasma cnc + cnc plasma + plasma machine

عواملی که می توانند باعث کاهش عمر نازل و الکترود میز برش پلاسما شوند

موارد زیادی وجود دارد که می تواند در طول عمر قابل مصرف مشعل پلاسما موثر باشد. عیب یابی میز برش پلاسما هم یک مشکل پیچیده و وقت گیر است. بنابراین ما لیستی از موارد متداول را گردآوری کرده ایم که در صورت داشتن مشکل میتوانید از آن بهره گرفته و بیشترین بازده مصرفی را در افزایش سرعت و دوام دستگاه پلاسما سی ان سی برش آهن خود داشته باشید.

مقالات مرتبط :

بهترین کیفیت برش در دستگاه های سی ان سی پلاسما

انواع دستگاه های سی ان سی برش فلزات

کاتالوگ دستگاه cnc

در ادامه ۱۰ فاکتور تایین کننده در طول عمر میز برش پلاسما را بررسی خواهیم کرد.

۱.جریان خنک کنندگی پایین

در حین عملیات برش ، الکترود انرژی زیادی ساطع می کند ، به این معنی که گرمای زیادی تولید می کند. اگر جریان مایع خنک کننده زیادی برای انتقال گرما وجود نداشته باشد ، الکترود به سرعت گرم می شود و بصورت فاجعه باری از کار می افتد. این معمولاً به معنای تعویض الکترود ، نازل و احتمالاً نگهدارنده الکترود ، بخار گاز یا سایر قسمتهایی است که آسیب دیده اند.جریان خنک کنندگی مناسب تاثیر زیادی در افزایش سرعت و دوام دستگاه پلاسما دارد.

۲.جریان کم گاز

گاز پلاسما هنگام عبور از روزنه نازل ، قوس را منقبض نمی کند ، بلکه باعث خنک شدن نازل می شود و یک لایه مرزی نازک از گاز خنک باعث می شود که نازل به سرعت ذوب نشود. اگر جریان گاز کافی نباشد ، داخل نازل به سرعت گرم می شود و شروع به ذوب شدن می کند و باعث خرابی زودرس می شود.

۳.تنظیم اشتباه ارتفاع سوراخکاری

هنگامی که یک مشعل پلاسما عملیات برش را انجام می دهد ،  حجم زیادی از پاشش مواد مذاب ایجاد می شود که باید به جایی برود. اگر مشعل هنگام سوراخ کردن به صفحه نزدیک باشد ، پاشش می تواند با محافظ و  یا نازل تماس داشته و باعث ذوب شدن یا دو  قوسی شدن شود. این امر به یک سیستم کنترل ارتفاع هد پلاسما نیاز دارد که ارتفاع سوراخکاری صحیح را تنظیم کند. همچنین اگر برش ماده نازکی که پس از لمس مشعل به صفحه بریده می شود باعث ارتفاع اولیه کمتر از حد انتظار شود ، این اتفاق می افتد. بنابراین ، یک سیستم کنترل ارتفاع که دارای یک تماس الکتریکی از طریق مشعل باشد (حسگر اهم) بهترین گزینه برای جلوگیری از آسیب به میز برش پلاسما است.

۴.خروج از لبه برش

در شرایط عادی هنگام خروج و خاموش شدن ، دستگاه بصورت اتوماتیک و کاملا ایمن قوس پلاسما را غیر فعال میکند.

ولی اگر ورق را به صورت دستی برش می دهید ، یا اگر یک برنامه ، اتوماتیک مشعل را از لبه صفحه بیرون می کشد ، قوس الکتریکی “قفل” می شود و چندین اتفاق بد می تواند رخ دهد. ابتدا قوس در حالیکه منبع تغذیه ولتاژ افزایش می یابد ، سعی در حفظ قوس دارد . وقتی ولتاژ بالا می رود ، قدرت بالا می رود (توان = آمپر x ولت). قرار دادن انرژی بیشتر از طریق الکترود باعث سایش بیشتر می شود. دومین اتفاقی که می تواند بیفتد این است که با حرکت مشعل از لبه مواد ، قوس الکتریکی به کنار کشیده شود. این می تواند باعث شود قوس با نازل یا میز تماس پیدا کند و به میز برش پلاسما آسیب برساند. همیشه سعی کنید پلاسما را در قسمت ورق خاموش کنید ، بنابراین توالی خاموش شدن مناسب ممکن است رخ دهد.
پلاسما + دستگاه پلاسما + تورچ +افزایش سرعت پلاسما + افزایش دوام پلاسما  +مبز برش پلاسما +افزایش طول عمر پلاسما +عیوب زایج در پلاسما + ایراد های برش پلاسما + کیفیت برش پلاسما + سی ان سی پلاسما + دستگاه برش هواگاز و پلاسما cnc + برش پلاسما cnc + cnc پلاسما + مشخصات فنی دستگاه برش پلاسما + برشکاری پلاسما + plasma + plasma cut + plasma cnc + cnc plasma + plasma machine

دستگاه برش پلاسما/هواگاز Heavy Duty

دستگاه برش پلاسما-هواگاز CNC مدل Heavy duty

۵.شکستن مشعل میز برش پلاسما

بعضی اوقات این اتفاق می افتد در حالی که مشعل پلاسما در حال برش است. هنگامی که ورق بالا آمدگی دارد ، ناهمواری در سطح دارد ، یا در بالای صفحه یک گلوله سرباره وجود دارد ، مشعل پلاسما می تواند به این انسدادها برخورد کرده و باعث “خراب شدن” مشعل شود. در حالی که دستگاه CNC باید سیستمی داشته باشد که در هنگام سقوط مشعل قوس را به طور خودکار خاموش کند ، اما گاهی اوقات برای جلوگیری از آسیب دیدگی خیلی دیر است. اگر هنگام برش ، نازل با صفحه تماس بگیرد ، می تواند باعث دو قوس شود یا آسیب به دهانه نازل شود.

۶) تنظیمات متداول نادرست

این روزها بیشتر سیستم های خودکار تنظیمات برش پلاسما را به طور خودکار انجام می دهند. اما اگر شما یک سیستم دستی دارید که اپراتور باید جریان را با دست تنظیم کند ، تنظیم جریان اشتباه می تواند یک نازل را در ضربان قلب خارج کند. قرار دادن ۶۰۰ آمپر از طریق نازل ۲۰۰ آمپر صرفاً باعث از کار افتادن دستگاه می شود. وقتی این اتفاق می افتد ، شما فوراً می دانید. اما اگر از نازل ۲۶۰ آمپر استفاده می کنید اما منبع تغذیه پلاسما در واقع برای ۳۰۰ آمپر تنظیم شده است ، چه می کنید؟ ممکن است دستگاه فوراً خراب نشود ، اما عمر نازل به شدت کاهش پیدا میکند. برای افزایش سرعت و دوام دستگاه پلاسما ، تنظیمات متداول نقش مهمی دارند.

۷. گاز یا آب آلوده

ناخالصی های موجود در گاز پلاسما می تواند باعث ایجاد رسوباتی در داخل نازل شود و همچنین می تواند باعث دو قوسی شدن ، شود که به نازل آسیب می رساند. در مورد برش جریان آب ، هنگام استفاده از نازل های تزریق آب نیز همین مورد وجود دارد.

۸. پارامترهای نادرست برش

برش پلاسما در دستگاههای برش پلاسما CNC مدرن می تواند به تنظیمات زیادی نیاز داشته باشد ، از جمله مواردی مانند سرعت برش ، عرض پوسته ، آمپراژ برش ، ولتاژ قوس ، فشار گاز ، میزان جریان گاز ، زمان سوراخ کردن و بسیاری موارد دیگر. برای ساده سازی تنظیم همه این پارامترها ، اکثر سیستم ها از یک پایگاه داده داخلی در CNC استفاده می کنند که به اپراتور امکان انتخاب یک مجموعه پارامتر را می دهد و سپس همه چیز به طور خودکار بر اساس آن مجموعه پارامتر تنظیم می شود. اما اگر پارامتر اشتباهی را برای الکترود و نازل تنظیم کنید که فقط در مشعل قرار داده اید ، اتفاقات غیر قابل جبرانی ، خواهد افتاد

۹) مجموعه قطعات مصرفی اشتباه

به همین ترتیب ، ممکن است پارامترهای صحیحی را برای ماده ای که قرار است برش بزنید انتخاب کنید ، اما به اشتباه نازل اشتباه را در مشعل قرار دهید. این امر همچنین می تواند باعث کاهش چشمگیر دستگاه شود ، حتی اگر صرفا برای یک عملیات سوراخکاری استفاده شود.

۱۰. انتخاب نادرست خنک کننده

درست مانند جریان خنک کننده کم می تواند عمر الکترود را کاهش دهد ، داشتن خنک کننده اشتباه در سیستم نیز می تواند همین کار را انجام دهد. هرگز از محلول های ضد یخ منظم مانند اتومبیل استفاده نکنید ، زیرا مواد افزودنی به پمپ و مشعل آسیب می رسانند. مخلوط های خنک کننده پلاسما مشعل با بالاترین درصد آب خالص باعث افزایش عمر الکترود بیشتری می شوند ، زیرا آب در واقع بهترین مایعات برای از بین بردن گرما از الکترود است. مخلوط هایی که درصد بالاتری از گلیکول دارند ، از انجماد محافظت بهتری می کنند ، بنابراین ممکن است مجبور باشید که مقداری از عمر الکترود را به نفع کاهش دمای انجماد بسته به محیط دستگاه مبادله کنید.

منبع : ESAB

کانال آپارات ما : www.aparat.com/cncsazan
صفحه ی اینستاگرام ما : www.instagram.com/cncsazan.co

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.